Daňové priznanie tento rok odložil koronavírus. Čo sa pre podnikateľov mení?

Daňové priznanie tento rok odložil koronavírus. Čo sa pre podnikateľov mení?

Koronavírus sa dotýka všetkých ľudí a ekonomiky na celom svete. Momentálne naň z ekonomického pohľadu najviac doplácajú podnikatelia, ktorí boli nútení zatvoriť svoje prevádzky alebo prerušiť svoju podnikateľskú činnosť z dôvodu bezpečnosti a zníženia rizika nákazy. Aké pravidlá ich čakajú?

 

Daňové priznanie môžete odložiť bez oznamovania

Finančná správa umožnila odložiť daňové priznanie všetkým, ktorí so správou komunikujú elektronicky. Bez nutnosti podať oznámenie o odklade daňového priznania tak majú všetci daňovníci možnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň v novej lehote až do 30. júna 2020. Tento deň je zároveň posledným dňom na zaplatenie dane. Samozrejme pokiaľ daňovníkom ide o vrátenie daní, je možné podať daňové priznanie kedykoľvek, bez nutnosti čakať až na koniec júna.

Ak ste už požiadali o odklad daňového priznania, môžete využiť automatické odpustenie sankcií a bez oznámenia daňovému úradu podať daňové priznanie až v novom termíne, teda najneskôr 30. júna 2020.

Pre sprísnené opatrenia ohľadom koronavírusu je v súčasnosti zriadená mobilná dodávka, ktorá umožňuje podať daňové priznanie tým, ktorí s finančnou správou nevedia alebo nie sú povinní komunikovať elektronicky.

 

Dočasné zrušenie odvodov môže pomôcť

V súčasnej situácii vláda rozhoduje o odpustení sociálnych a zdravotných odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby za mesiace marec, apríl a máj. Pre zamestnávateľov okrem odpustenia týchto odvodov by malo ísť aj o odpustenie dane z príjmu, no týka sa to len tých, ktorí z rozhodnutia štátu museli zatvoriť svoje prevádzky. Vláda plánuje poskytnúť zamestnávateľom aj príspevok na udržanie pracovného miesta, čo by mohlo pomôcť najmä malým a stredným podnikateľom.

 

Odklad splátok a nové úvery pre záchranu prevádzok

V súčasnej dobe vláda rokuje s bankami ohľadom odkladu splátok pre fyzické aj právnické osoby, pričom štát by bankám odpustil platenie bankových odvodov. Po dobu trvania núdzového stavu môže byť toto jedným z opatrení, ktoré by mohli viesť k udržaniu ekonomiky. Vláda taktiež plánuje vyčleniť financie na krátkodobé úvery od Slovenskej záručnej a rozvojovej banky pre vybrané sektory ako napríklad reštaurácie či pohostinstvá. Poskytované úvery by mali byť bezúročné vo výške od 10 000 eur do 350 000 eur.

Ostáva nám veriť, že podmienky pre podnikateľov sa upravia natoľko, aby aktuálnu situáciu v núdzovom režime zvládli čo najlepšie.

Peter Ukázkový
Autor: Peter Ukázkový

Sem si vyplňte text o mne. Môžete sa inšpirovať textom nižšie. Text na túto stránku si môžete zmeniť v administrácii v záložke "Profil".

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Hlavnou príčinou je najmä jej nedostatočná regulácia. Tejto profesii sa v dnešnej dobe venuje celá rada rádoby "odborníkov", ktorí vedome či z neznalosti predávajú nevhodné alebo zle nastavené finančné produkty. Pýtate sa ako sa brániť? Posudzujte svojho poradcu podľa toho, ako premýšľa o Vašich peniazoch. V praxi je samozrejme veľmi ťažké toto zistiť vopred, ale práve kvôli tomu je tu tento web. Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontaktov na tomto webe. Rád sa s Vami stretnem pri káve.