Digitálna mena bitcoin je fenoménom dnešnej doby

Digitálna mena bitcoin je fenoménom dnešnej doby

Do “finančného” toku sa dostávajú aj takzvané digitálne meny, ktoré by vyššie spomenuté “problémy” mohli teoreticky celkom rýchlo vyriešiť. Snáď najznámejšou digitálnou menou je bitcoin.

Čo je to bitcoin?

Všade sa o ňom hovorí. Decentralizovaná digitálna mena s názvom bitcoin je fenoménom súčasnej doby. Nie je závislý na bankách či finančných inštitúciách, takže ho v podstate nemôžu ovplyvňovať. Bitcoiny si ľudia dokážu vymieňať priamo medzi sebou bez potreby inej finančnej inštitúcie.

Hoci tento projekt elektronického finančníctva funguje už od roku 2008, široká verejnosť a aj bežní ľudia sa o túto menu začali zaujímať len pred pár rokmi. Najväčší ošiaľ však spôsobuje stúpanie a klesanie jeho hodnoty v posledných pár mesiacoch. Keďže ide o otvorený projekt, do zdrojového kódu môže prakticky zasahovať ktokoľvek, pokiaľ získa 80% súhlas od všetkých, ktorí sa na projekte nejakým spôsobom podieľajú alebo sú do neho zainteresovaní.

Presne 21 miliónov bitcoinov a ani o jeden naviac

Množstvo bitcoinov je vopred dané a ich počet sa do obehu postupne uvoľňuje matematickými zákonmi. Hoci bitcoiny boli pôvodne vytvorené ako odmeny pre ľudí, ktorí majú na starosti finančné transakcie, dnes už sa dajú vymeniť za iné meny alebo si za ne môžete kupovať produkty.

Ako sa dá objem bitcoinov kontrolovať?

Ak ste si aj vy položili otázku, či je možné zistiť, kto má koľko bitcoinov a koľko ich je vlastne v obehu, je to veľmi jednoduché. Digitálna mena bitcoin využíva takzvaný block chain - zdieľaný rebríček, v ktorom sú zaznamenané všetky činnosti spojené s bitcoinom - platby, verifikácie autora alebo platnosť. V tomto systéme si tak viete presne pozrieť, kto kedy a čo platil.

Ideálna mena budúcnosti?

Hoci to môže znieť ideálne, ochrana “bitcoin” účtov je prakticky veľmi nízka a častokrát dochádza k hackerským útokom na bitcoin účty. Jedným z najväčších bol útok na burzu Bitfinex, kde došlo k ukradnutiu bitcoinov v hodnote približne 60 miliónov dolárov.

Ako obchodovať s bitcoinom na Slovensku?

Obchodovať s bitcoinami je možné na takzvanej bitcoin burze - na Slovensku a v Česku je to BitStock. Hoci ako sme už spomínali, existuje záznam všetkých transakcií, je dobré si viesť aj vlastné záznamy pri obchodovaní s bitcoinami.

Zo začiatku je dobré investovať s malým množstvom objemu, ideálne len malou časťou bitcoinu a dôkladne sa oboznámiť s mechanikou nákupu a obchodovaním s bitcoinom.

Práca s bitcoinom si vyžaduje založenie digitálnej peňaženky, kde máte uložené svoje bitcoiny. Každá peňaženka má verejný kľúč, ktorý môže vidieť každý a súkromný kľúč, ktorý slúži ako vaše heslo. Obidva sú prakticky len nejakou alfanumerickou sekvenciou, v prípade súkromného kľúča si však môžete nastaviť aj dodatočný pin kód alebo heslo pre jednoduchšie otvorenie peňaženky v počítačovej alebo mobilnej aplikácii. Ak však zabudnete alebo stratíte heslo, možnosť obnovenia neexistuje a prakticky tak prichádzate o svoju investíciu.

Druhou podmienkou práce s digitálnou menou bitcoin je otvorenie účtu na príslušnej burze, ktorého založenie prebieha podobne ako v banke. Ide o štandardné overenie totožnosti, ktoré môže trvať niekoľko dní. Následne môžete účet nafinancovať prevodom alebo kartou, ešte predtým, než si kúpite bitcoin a začnete s ním obchodovať. Nikdy však bitcoiny nenechávajte na burze, ale uložte si ich do svojej digitálnej peňaženky. Pokiaľ by bola burza napadnutá hackermi, o svoju investíciu by ste prakticky mohli opäť prísť.