Je vaše dieťa poistené? Tieto dôvody vás prinútia sa nad poistením zamyslieť

Je vaše dieťa poistené? Tieto dôvody vás prinútia sa nad poistením zamyslieť

V zahraničí je poistenie dieťaťa samozrejmosťou. Hoci ho na Slovensku až tak nevyužívame, určite stojí minimálne za zamyslenie.

Takmer každý dospelý človek má uzatvorené životné poistenie pre rôzne prípady. Koľko z nich však myslí pri poistení aj na svoje dieťa? Najčastejšie úrazy pritom mávajú školopovinné deti a životné poistenie môže zmierniť náklady rodičov na ošetrenie. Taktiež v prípade vážneho ochorenia zohráva práve životné poistenie veľkú úlohu. Nielen pri dospelých, ale aj pri deťoch.

Mnoho poisťovní umožňuje poistenie dieťaťa už od druhého týždňa veku, práve kvôli neočakávaným udalostiam, akými môže byť odhalenie nevyliečiteľných alebo vzácnych chorôb. Tie sa môžu u dieťaťa objaviť neskôr, no vďaka poisteniu budú mať rodičia dieťaťa aspoň čiastočnú kompenzáciu za straty a doplnenie zaťaženého rodinného rozpočtu.

Životné poistenie pre dieťa môže slúžiť aj ako štart do dospelosti, keďže tento kapitál je v podstate finančnou rezervou. Po dosiahnutí plnoletosti môžu rodičia svojim ratolestiam financie vybrať a pomôcť im tak s postavením sa na vlastné nohy, prípadne s financovaním štúdia na vysokej škole. Taktiež však vaše dieťa môže s kapitálom pokračovať ako poistník s vlastným životným poistením.

Dôležité je správne nastavenie životného poistenia pre vaše dieťa. Pokiaľ sa poisťuje dospelý, dbá sa najmä na prípady dlhodobej práceneschopnosti, riziko úrazu pri práci či dokonca poistenie pre prípad smrti, pričom financie z poistného plnenia zabezpečia poistenému alebo jeho rodine finančnú kompenzáciu. Pri poistení detí je vhodné dbať na poistné plnenie v prípade závažných chorôb a vzácnych ochorení, taktiež treba myslieť na poistenie športov a koníčkov, ktoré vaša ratolesť obľubuje. Tie sa môžu časom meniť, takže zmeny sú potrebné aj pri poistných zmluvách. Ak vaše dieťa vo veku 10 rokov rado hráva futbal, vo veku 15 rokov však môže milovať skoky na lyžiach, no poistnú zmluvu neupravíte, bude možno zbytočná, respektíve nemusí pokryť úrazy.

Peter Ukázkový
Autor: Peter Ukázkový

Sem si vyplňte text o mne. Môžete sa inšpirovať textom nižšie. Text na túto stránku si môžete zmeniť v administrácii v záložke "Profil".

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Hlavnou príčinou je najmä jej nedostatočná regulácia. Tejto profesii sa v dnešnej dobe venuje celá rada rádoby "odborníkov", ktorí vedome či z neznalosti predávajú nevhodné alebo zle nastavené finančné produkty. Pýtate sa ako sa brániť? Posudzujte svojho poradcu podľa toho, ako premýšľa o Vašich peniazoch. V praxi je samozrejme veľmi ťažké toto zistiť vopred, ale práve kvôli tomu je tu tento web. Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontaktov na tomto webe. Rád sa s Vami stretnem pri káve.