Od októbra nás čaká ďalšie sprísňovanie v hypotékach. Dotkne sa to aj vás?

Od októbra nás čaká ďalšie sprísňovanie v hypotékach. Dotkne sa to aj vás?

V súčasnosti je nastavený maximálny objem celkovej zadlženosti žiadateľa na osemnásobok jeho čistého ročného príjmu. Výnimku získania úveru nad túto hranicu má po novom od 1.10.2018 možnosť získať len 15% z celkového počtu žiadateľov. Netreba zabúdať na to, že do výpočtu celkovej zadlženosti sa započítavajú aj kreditné karty a povolené prečerpanie na bežnom účte, je preto vhodné si prezistiť aké úverové produkty máte a ktoré môžete prípadne zrušiť z dôvodu, že ich nevyužívate alebo nie sú pre vás až také potrebné a dôležité.

Ďalším ukazovateľom pre možnosť získania hypotéky je pomer medzi výškou hypotéky a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti. Od júla bola zrušená možnosť získať hypotéku s financovaním nad 90% tohto pomeru a v súčasnosti je stále plánované znižovanie počtu úverov s financovaním nad 80%. Od 1.10.2018 má možnosť získať s financovaním od 80% do 90% maximálne 30% nových hypotekárnych úverov.

Pokiaľ však nebudete spadať do tejto hranice získania hypotéky, bude potrebné, aby ste mali takmer dvojnásobok vlastných zdrojov na dofinancovanie hypotekárneho úveru.

Hoci sa podmienky pre získanie hypoték menia, stále je možné hypotéku získať. Pred žiadaním o hypotekárny úver by ste sa mali informovať v banke alebo u svojho finančného poradcu o možnostiach a podmienkach, ktoré vám budú najlepšie vyhovovať.

Peter Ukázkový
Autor: Peter Ukázkový

Sem si vyplňte text o mne. Môžete sa inšpirovať textom nižšie. Text na túto stránku si môžete zmeniť v administrácii v záložke "Profil".

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Hlavnou príčinou je najmä jej nedostatočná regulácia. Tejto profesii sa v dnešnej dobe venuje celá rada rádoby "odborníkov", ktorí vedome či z neznalosti predávajú nevhodné alebo zle nastavené finančné produkty. Pýtate sa ako sa brániť? Posudzujte svojho poradcu podľa toho, ako premýšľa o Vašich peniazoch. V praxi je samozrejme veľmi ťažké toto zistiť vopred, ale práve kvôli tomu je tu tento web. Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontaktov na tomto webe. Rád sa s Vami stretnem pri káve.