Požičiavate si financie? Zvoľte si správny produkt!

Požičiavate si financie? Zvoľte si správny produkt!

Slováci žijú na dlh. Toto slovné spojenie sa skloňuje v poslednej dobe čoraz častejšie a Národná banka Slovenska podľa neho pravidelne sprísňuje podmienky hypoték. V súčasnej dobe je však takmer nemožné zariadiť si vlastné bývanie bez hypotéky a dostupnosť úverov či pôžičiek na čokoľvek je veľmi priaznivá.

Ako si však vybrať vhodný produkt? V súčasnosti existujú prakticky tri možnosti, vďaka ktorým získate financie, no je dôležité vedieť, ktorú si vybrať.

 

Hypotéka na bývanie je dnes bežná vec

Pokiaľ si chcete zriadiť vlastné bývanie či rekonštruovať nehnuteľnosť, bez hypotéky sa tieto úkony pravdepodobne nezaobídu. Pri hypotekárnom úvere totiž zakladáte nehnuteľnosť, ktorá slúži ako zábezpeka pre banku v prípade neschopnosti splácania. Taktiež je dôležité vedieť, že hypotéka má spomedzi všetkých druhov pôžičiek najdlhšiu možnú dobu splácania až do  30 rokov. Taktiež si môžete požičať aj vyšší finančný obnos v desiatkach až stovkách tisícoch eur s veľmi nízkym úrokom, ktorý sa môže pohybovať do výšky približne 2 %. Treba rátať s prísnejšími podmienkami a dlhším schvaľovacím procesom ako pri ostatných finančných produktoch.

Okrem iného pokiaľ spĺňate určité podmienky, môžete získať aj podporu od štátu. Pri hypotéke pre mladých je možné získať daňový bonus až do výšky 400 €.

 

Úver na čokoľvek je pre kohokoľvek

Pokiaľ nemáte nasporené financie, ktoré potrebujete doložiť k financovaniu hypotéky, úver vám padne vhod. Taktiež ak zvažujete napríklad kúpu auta, menšiu rekonštrukciu alebo máte neplánované výdavky, ktoré potrebujete zafinancovať, spotrebný úver je pre vás ideálnou voľbou. Výška úveru sa môže pohybovať až do niekoľko desiatok tisíc eur. Hoci peniaze dostanete rýchlo, doba splácania je do 10 rokov a nepotrebujete prakticky nič dokladovať, nevýhodou je vyšší úrok.

 

Pôžička je prakticky bez čakania

Pokiaľ si potrebujete požičať financie vo výške niekoľko stoviek až tisícov eur čo najrýchlejšie a bez ručenia, je tu pre vás produkt pôžičky. Ten okrem bankových inštitúcií poskytujú aj nebankové, avšak nevýhodou je krátka doba splatnosti a vysoké úroky.

Momentálne je na trhu množstvo finančných produktov, z ktorých si môžete vyberať. Ak však nemáte prehľad, obráťte sa na finančného poradcu, ktorý vám pomôže vybrať najvhodnejšie riešenie.

Peter Ukázkový
Autor: Peter Ukázkový

Sem si vyplňte text o mne. Môžete sa inšpirovať textom nižšie. Text na túto stránku si môžete zmeniť v administrácii v záložke "Profil".

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Hlavnou príčinou je najmä jej nedostatočná regulácia. Tejto profesii sa v dnešnej dobe venuje celá rada rádoby "odborníkov", ktorí vedome či z neznalosti predávajú nevhodné alebo zle nastavené finančné produkty. Pýtate sa ako sa brániť? Posudzujte svojho poradcu podľa toho, ako premýšľa o Vašich peniazoch. V praxi je samozrejme veľmi ťažké toto zistiť vopred, ale práve kvôli tomu je tu tento web. Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontaktov na tomto webe. Rád sa s Vami stretnem pri káve.