Poznáte kolektívnu pôžičku? Pokiaľ neuspejete v banke, môže byť vaša

Poznáte kolektívnu pôžičku? Pokiaľ neuspejete v banke, môže byť vaša

Väčšina z nás siaha po hypotekárnom úvere alebo rôznych iných pôžičkách najmä pri budovaní svojho nového bývania. Čo však robiť v prípade, že banka vám úver z akéhokoľvek dôvodu zamietne a požičať vám nemá kto? Či už banky alebo nebankovky neschvália vašu žiadosť o úver, je tu možnosť využiť kolektívnu pôžičku.

 

Čo je kolektívna pôžička?

Ide v podstate o pôžičky od ľudí, ktorí majú peniaze, pre tých, ktorí ich potrebujú. Známe sú aj pod názvom P2P (peer-to-peer) úvery. Niektorí v nich vidia budúcnosť, no na Slovensku sú výhodnou alternatívou pre tých, ktorí neuspeli pri bežne dostupných hypotékach či úveroch. Aby ste mohli získať kolektívnu pôžičku, určite treba počítať s tým, že taktiež budete musieť dokladovať výšku príjmu či schopnosť splácania úveru. Pri nesplácaní pôžičky môže samozrejme nastúpiť aj exekútor ako pri bežnom spotrebnom úvere.

 

Jeden žiadateľ, viacero investorov

Kolektívnu pôžičku môžete získať na rôznych online portáloch, či už slovenských alebo zahraničných. Proces je podobný ako pri žiadosti o úver v banke, s tým rozdielom, že všetko riešite online. V prvom rade po registrácii budete overovať svoju totožnosť, je potrebné zadať všetky podklady, ktorými dokážete schopnosť splácať úver, výšku príjmu a následne sa stanoví výška úveru a doba splácania.

Kolektívne pôžičky sú dobrou voľbou pre začínajúcich podnikateľov, ktorí ešte nemôžu dokladovať svoj príjem, no takisto aj pre ľudí s alternatívnym zdrojom príjmu, ktoré sa nedajú zdokladovať.

Niektoré portály umožnujú aj priamu komunikáciu medzi žiadateľom a investormi. Pôžičky sa poskytujú prostredníctvom aukcie - investor poskytne svoje peniaze so svojim úrokom a žiadateľ prijíma ponuky, až pokým nedosiahne potrebnú výšku pôžičky. Investori teda ponúkajú čo najvýhodnejšie úroky, aby si žiadateľ vybral práve ich. Každý investor má samozrejme prístup k všeobecným údajom žiadateľa a vie si tak overiť jeho schopnosť splácať úver. Ku kontaktným informáciám dostane investor prístup jedine v prípade nesplácania úveru. Kolektívne úvery sú v podstate rovnaký záväzok, ako klasický bankový alebo nebankový úver.

 

Takmer ako úver, no podmienky sa menia

Pri kolektívnej pôžičke môžu byť úroky pre žiadateľov vyššie alebo aj nižšie, pretože úrokové rozpätie je naozaj veľmi široké. Všetko závisí od bonity žiadateľa. Pokiaľ ide o žiadateľov s vysokou bonitou, tí môžu dosiahnuť úrok aj na hranici minima bankového trhu. Vysoko rizikoví žiadateľ však môže dostať úrok až vo výške 30 % - 40 %. Maximálna výška kolektívnej pôžičky sa zväčša pohybuje vo výške 10 000 eur a maximálna doba splatnosti je približne štyri až päť rokov. Ručenie sa zväčša nevyžaduje, no v poslednej dobe pribúdajú aj pôžičky, pri ktorých žiadateľ ručí nejakým hnuteľným alebo nehnuteľným majetkom, ktorý dofinancuje kolektívnou pôžičkou.

Nevýhodou kolektívnych pôžičiek je najmä časová náročnosť. Na vybavenie budú potrebné minimálne 2 týždne, taktiež treba počítať s množstvom administratívnych záležitostí. Taktiež sa platí aj za predčasné splatenie úveru, približne 2 % až 3 % z celkovej sumy, čo už vo väčšine bánk neplatíte.

Hoci ide o naozaj zaujímavú trhovú inováciu digitálnej ekonomiky, aj pred týmto krokom by ste mali zvážiť všetky možnosti, ktoré vám kolektívna pôžička môže priniesť a poradiť sa so svojim finančným poradcom, či sa vám táto forma úveru oplatí alebo nie.

Peter Ukázkový
Autor: Peter Ukázkový

Sem si vyplňte text o mne. Môžete sa inšpirovať textom nižšie. Text na túto stránku si môžete zmeniť v administrácii v záložke "Profil".

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Hlavnou príčinou je najmä jej nedostatočná regulácia. Tejto profesii sa v dnešnej dobe venuje celá rada rádoby "odborníkov", ktorí vedome či z neznalosti predávajú nevhodné alebo zle nastavené finančné produkty. Pýtate sa ako sa brániť? Posudzujte svojho poradcu podľa toho, ako premýšľa o Vašich peniazoch. V praxi je samozrejme veľmi ťažké toto zistiť vopred, ale práve kvôli tomu je tu tento web. Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontaktov na tomto webe. Rád sa s Vami stretnem pri káve.