Ste poistení aj počas vírusu? Toto by ste mali vedieť!

Ste poistení aj počas vírusu? Toto by ste mali vedieť!

Máte cestovné poistenie a zostali ste v zahraničí? Vraciate sa zo zahraničia a neviete, či pokryje vaše cestovné poistenie pandémiu? Môže pokryť čas strávený v karanténe životné poistenie? Môžete žiadať vašu poisťovňu o náhradu nákladov?


Životné poistenie musí byť správne nastavené

Pokiaľ máte životné poistenie, ktoré vám pokrýva napríklad celoživotné následky vzniknuté chorobou či vážnym zranením, pokiaľ ochoriete na vysokoinfekčné ochorenie COVID-19 a zostanú vám trvalé následky, poisťovňa by mala pokryť potrebné. Je však dôležité preveriť, či v poistnej zmluve nie je klauzula, ktorá hovorí o neposkytovaní poistného plnenia v súvislosti s epidémiou a pandémiou. V tejto situácii je dôležité naozaj dôkladne poznať svoju zmluvu, prípadne sa poradiť s finančným poradcom, ako postupovať ďalej.

Keďže sa však situácia nielen na Slovensku, ale aj vo svete, veľmi rýchlo mení, je dôležité sledovať aktuálne informácie na stránkach vašej poisťovne. Momentálne je choroba spôsobená koronavírusom krytá poisteniami, nakoľko ide o akútne respiračné ochorenie. Ak však dôjde k úmrtiu poistenca v dôsledku tohto ochorenia, pokiaľ má poistenie pre prípad rizika smrti, oprávnené osoby dostanú vyplatené poistné plnenie.


Mimoriadne opatrenia sa týkajú aj poisťovní

Mnohé poisťovne poskytujú klientom rôzne ústupky, napríklad v podobe posunu lehôt, zrušení sankcií za neskoré nahlásenie poistnej udalosti v prípade diagnózy koronavírusu. Poisťovne v tomto období taktiež zohľadňujú aj obmedzené možnosti získania či vybavenia rôznych potvrdení.

 
Poisťovňa vám ponúka bonusy zdarma

V súčasnej dobe je možné využiť mnohé služby, ktoré poistení klienti bežne nevyužívajú, respektíve zabúdajú, že sú súčasťou životného poistenia. Pokiaľ ste sa ocitli v karanténe, alebo nezvládate momentálnu situáciu, ste osamelí alebo máte úzkostné stavy, pocity samoty či paniky, môžete využiť službu psychológov či lekárov prostredníctvom telefonickej linky. Niektoré poisťovne dokonca ponúkajú túto možnosť prostredníctvom online chatu. Práve vďaka poisteniu tak môžete v čase pandémie chrániť aj svoje psychické zdravie.

 
Čo s cestovným poistením?

Ak ste sa dostali do zahraničia a pred vašim vycestovaním ešte pandémia v krajine, kde sa nachádzate, nebola, cestovné poistenie vám stále platí, aj napriek tomu, že počas vášho pobytu sa situácia mohla zmeniť.

Pokiaľ ste mali zaplatenú dovolenku, letenky či pobyt, storno poplatky v cestovnom poistení pokryté nie sú. V takomto prípade je dobré počkať, kým cestovná kancelária, letecká spoločnosť alebo zariadenie zruší vašu cestu. Až vtedy vám vzniká nárok na odškodné.

 
Preplatí poisťovňa aj karanténu?

Nie, náklady spojené s povinnou karanténou poisťovňa neprepláca, nakoľko nejde o liečenie a tým pádom nemôžete využiť poistenie liečebných nákladov.

Pokiaľ si však nie ste istí, čo všetko vaše poistenie zahŕňa, je dobré sa poradiť buď s vašim finančným poradcom alebo so sprostredkovateľom vášho poistenia.

Peter Ukázkový
Autor: Peter Ukázkový

Sem si vyplňte text o mne. Môžete sa inšpirovať textom nižšie. Text na túto stránku si môžete zmeniť v administrácii v záložke "Profil".

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Hlavnou príčinou je najmä jej nedostatočná regulácia. Tejto profesii sa v dnešnej dobe venuje celá rada rádoby "odborníkov", ktorí vedome či z neznalosti predávajú nevhodné alebo zle nastavené finančné produkty. Pýtate sa ako sa brániť? Posudzujte svojho poradcu podľa toho, ako premýšľa o Vašich peniazoch. V praxi je samozrejme veľmi ťažké toto zistiť vopred, ale práve kvôli tomu je tu tento web. Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontaktov na tomto webe. Rád sa s Vami stretnem pri káve.