Tieto 3 tipy vám ukážu, ako vyťažiť zo svojich financií maximum

Tieto 3 tipy vám ukážu, ako vyťažiť zo svojich financií maximum

Pokiaľ na bežnom účte disponujete hotovosťou, ktorá je vyššia, mali by ste s ňou začať pracovať. Šetrenie na bežnom účte vám síce môže dať pocit bohatstva, no reálne strácate a prerábate. S financiami je potrebné pracovať, aby ste z nich vyťažili maximum.

 

Sporte a vaše peniaze budú pracovať

Pokiaľ vaše financie ležia na bežnom účte, môžu strácať na hodnote kvôli inflácii. V súčasnosti si Slováci odkladajú približne 9 % zo svojho príjmu, čo je dobrá správa. Ak ešte nemáte sporiaci účet, je načase si ho založiť. Mnohé banky ponúkajú sporiaci účet ako podúčet k vášmu bežnému účtu, čiže financie môžete pokojne smerovať aj naň. Určite je však vhodné poradiť sa aj s vašim finančným poradcom, ktorý možno produkty na trhu pozná viac a bude vám schopný odporučiť ten najvýhodnejší pre vaše potreby. Sporenie sa opäť stáva trendom, ktorý pomáha zhodnotiť vaše financie minimálne pri prekonávaní inflácie.

 

Nebojte sa investovať!

Financie môžu pracovať za vás aj pri investovaní, netreba sa však báť pri poklese akcií a základom je nepredávať ani v čase poklesu. Ideálnym tipom pri investovaní je nakupovať akcie za konštatné sumy, pravidelne, držať sa investičného horizontu a pri poklese akcií zvýšiť nákup. Pre tých, ktorí nechcú riskovať straty, je ako stvorené dlhodobé investovanie, ktoré zaručene prinesie pozitívny výsledok. Finančný trh a akcie sa menia, no pri rokoch investovania sa vám úspech ozrkadlí v podobe zhodnotenia vašich financií.

Pravidelné investovanie každý mesiac so sebou prináša menšie riziko ako jednorazová investícia. Pravidelnosť umožňuje priemerovanie ceny akcií a tým pádom môžete niekedy nakúpiť drahšie, no inokedy zas môžete nakúpiť výrazne lacnejšie. Strata z investícií tak bude menšia a zisk naopak môže byť vyšší. Jednorazová investícia sa nemusí vyplatiť, ak prídete na trh v nevhodnom období vysokých akcií a tie následne klesnú. Kým túto zmenu vyrovnáte, bude to nejaký čas trvať.


Terminovaný vklad je železná istota

Ďalšia z alternatív zhodnocovania vašich financií je terminovaný vklad, ktorý je naozaj zárukou istoty. Hoci neponúka až taký veľký výnos ako napríklad investovanie do akcií, ktoré však môže byť rizikové, v každom prípade prináša zhodnotenie. Ak máte financie na bežnom účte, tie vám nedokážu “zarobiť” ani ušetriť. Terminovaný vklad je síce podmienený dlhšou viazanosťou, no zato dokáže priniesť zhodnotenie. Straty tu nehrozia, nakoľko terminované vklady sú dokonca chránené Fondom na ochranu vkladov.

V každom prípade, ak neviete, ktorá z možností je pre vás najvýhodnejšia, poraďte sa so svojim finančným poradcom, aby ste vaše financie mohli čo najlepšie a najefektívnejšie zhodnotiť.

Peter Ukázkový
Autor: Peter Ukázkový

Sem si vyplňte text o mne. Môžete sa inšpirovať textom nižšie. Text na túto stránku si môžete zmeniť v administrácii v záložke "Profil".

Ako poradca pracujem od roku 2008. Prieskumy ukazujú, že až 80% ľudí sa v priebehu života stretne s určitými finančnými problémami. Asi Vás teraz prekvapí, že vo väčšine prípadov nie je problém v tom, že by ľudia málo zarábali, ale chyba je v zlom zaobchádzaní a hospodárení s peniazmi.

Tento web Vám pomôže vyznať sa v zložitom svete finančných produktov. Stačí si prečítať niekoľko článkov na tomto webe a uvidíte, že základný prehľad sa Vám dostane pod kožu veľmi rýchlo. Žiadny "finančný poradca" potom nebude mať šancu Vás akokoľvek obalamutiť. Profesia finančného poradenstva v SR utrpela mnoho škrabancov.

Hlavnou príčinou je najmä jej nedostatočná regulácia. Tejto profesii sa v dnešnej dobe venuje celá rada rádoby "odborníkov", ktorí vedome či z neznalosti predávajú nevhodné alebo zle nastavené finančné produkty. Pýtate sa ako sa brániť? Posudzujte svojho poradcu podľa toho, ako premýšľa o Vašich peniazoch. V praxi je samozrejme veľmi ťažké toto zistiť vopred, ale práve kvôli tomu je tu tento web. Všetky rady a odporúčania, ktoré tu nájdete, sú vyskúšané v praxi a majú svoj základ v logickom premýšľaní o živote a peniazoch.

Ak ste dočítali až sem, máte môj obdiv a ďakujem Vám. Pokiaľ Vás čokoľvek ďalšieho zaujíma, využite kontaktov na tomto webe. Rád sa s Vami stretnem pri káve.